Grup Tarihçesi

 

Çağlayan Örge, Mine Dumanoğlu’nun birkaç yıl önce yan Flüt dersleri alıp sonrada bu müzik aletini kutusunda dinlenmeye bıraktığını öğrenmişti.

Hemen bunun nedenlerini araştırmaya başladı, ve sorunun yan flüt denen aletin büyüklüğü, ağırlığı ve çok fazla delik, kapak v.s. içermesinden kaynaklandığı sonucuna vardı.

Bu durum karşında Mine'ye daha küçük, hafif ve yalnızca altı deliği olan, adına ( Irish Whistle) denilen aleti çalmayı önerdi.

Mine'ye ilginç gelen bu alet ile birlikte Galaturka grubunun ilk çalışmaları başlamış oldu. Çağlayan, nota okuyup yazmaktan sadece kendine yetecek kadar anlıyordu. Mine ise okuma-yazmayı bal gibi biliyordu. Bu yüzden ilk olarak Çağlayan’ın daha önceki müzik grup çalışmalarından bir gün birilerinin işine yarar diyerek biriktirmiş olduğu notaları okuyarak başladılar.

Tam bu sıralarda Kadıköy dolaylarında bir Kafe doğmuştur. Onok Bozkurt yönetimindeki bu mekan bu üç meraklıyı bir araya getirivermiştir aniden.
Onok'un Klasik,Akustik gitarı ve enteresan sololarıyla renklenen grup, öğrenilen parçaları düzenli olarak her cumartesi kafe sakinlerinin beğenisine sunmaya başlamıştır.

Grup, kafe sakinleri üzerinde uyarıcı etkiler yaparak  müşterilerin uyumlu bir sirkülasyon oluşturmasını sağlayarak dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır artık.

Tümünü göster